2015. június 30., kedd

A Tábor-hegyi csata

Kicsit megtörve az időrendet, egy újabb bibliai csatát szeretnék ma kivesézni, amennyire a szűkös régészeti és írott források megengedik. Magunk mögött hagytuk már a zsidó népvándorlás korát, az Egyiptomból kivonult izraeliták birtokba vették megígért földjüket, s be is népesítették azt. Eltelt durván háromszáz év (I. E. 1170-1130 között járunk tehát), s a zsidó nép a bősz hódító szerepéből alávetett, nyomorgatott státuszba került. Egy Jábin nevű kánaánita király uralkodott felettük és földjük felett Hácor városában lévő palotájából. (Nem ritka név ez a Jábin, azonos nevű uralkodóval már harcolt Józsué is, de ne legyünk meglepődve, Lajosból meg volt a franciáknál tizennyolc...tizenkilenc... ebbe most ne menjünk bele.


2015. június 22., hétfő

Egy ókori "Art of War" - a mózesi törvényben

Itt van a nyár, az alkotás igazi évszaka, s én is annyi mindenről szeretnék írni nektek, csak hát nagyon kevés az időm mostanság. Haladgatok a filiszteus sereggel, lassan képeket is posztolok, mert (majdnem) minden talpalva van már, és sok dolog festésével is gőzerővel készülök. Beszereztem egy harmadik seregre valót is, erről majd egy külön poszt születik hamarosan, és számos könyvet is olvasok éppen, amelyek megérnének pár képernyőre vetett gondolatot szintén. Mindezek fényében remélem ebben a hónapban még egy, júliusban pedig három további posztot tudok szentelni a blognak, ha minden jól alakul. 
Ezúttal pedig egy nem túl közismert aprósággal fárasztalak benneteket. A cím ebből a szempontból kicsit túlzó, hiszen Szun-ce műve jóval nagyobb terjedelmű és sokkal alaposabb, mint az a bibliai szemelvény, amiről beszélni szeretnék, mégis sok olyan gondolatot és elvet tartalmaz, amely miatt a figyelmünkre érdemes lehet.